Történetünk

A Széchenyi István Egyetem, Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar, Vízgazdálkodási és Természeti Ökoszisztémák Tanszékének bemutatása:

 

A 20. század második felében a környezettel foglalkozó alapvető tudományok (meteorológia, hidrológia, talajtan, ökológia) erőteljesen fejlődtek. Különös jelentőséget kaptak azáltal, hogy a XIX. század közepétől megkezdődött ipari fellendülés jelentős mennyiségű szennyezőanyagot juttatott a levegőbe, aminek a következtében kialakult üvegházhatás eredményeként a Föld középhőmérséklete emelkedni kezdett.

A környezeti viszonyok nem csupán az adott terület ember által való lakhatóságát befolyásolhatják, hanem az élelmiszerellátást biztosító növényekre, azaz növénytermesztésünkre is hatással vannak.

Ezek a tények is hozzájárultak ahhoz, hogy a környezettel foglalkozó tudományok iránt megnövekedett az érdeklődés, s mindenütt a világon felmerült e tudományok fejlesztésének és oktatásának fontossága.

Így történt ez nálunk is, Mosonmagyaróváron, ahol Dr. Iváncsics János egyetemi tanár, a Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar dékánja kezdeményezte egy – az Agrometeorológiai és Vízgazdálkodási Tanszék, valamint a Talajtani Tanszékre épülő – Környezettudományi Intézet létrehozását.

A két tanszékből álló Környezettudomány Intézet, a jelenlegi Tanszék elődje 1995-ben alakult meg és azóta a Növénytani-, az Állattani-, valamint a Kémia Tanszékekkel bővülve érte el jelenlegi nagyságát.

A Vízgazdálkodási és Természeti Ökoszisztémák Tanszék Karunk jelenleg leginkább sokszínű oktatási egysége, hiszen ezen a tanszéken számtalan alapozó, valamint szakmai tantárgy oktatása folyik annak érdekében, hogy hallgatóink minél felkészültebben, minél tájékozottabban jussanak a magasabb évfolyamokba, illetve munkahelyükön is kiválóan megállják a helyüket és öregbítsék – elődeikhez hasonlóan – Karunk hírnevét.

A tanszék legfontosabb oktatott tárgyai a teljesség igénye nélkül: mezőgazdasági kémia, általános és szervetlen kémia, szerves kémia, biokémia, növényvédelmi kémia, talajtan, agrokémia, agrometeorológia, agroklimatológia, növénytan, gyombiológia, agroökológia, állattan, ökológia, ökotoxikológia, hulladékkezelés, környezeti elemek védelme, környezeti analitika, környezeti méréstechnika, környezeti technológia, hulladékgazdálkodás, fenntartható mezőgazdaság, erdő és vadgazdálkodás. A felsorolt tárgyak közül a növénytan, az állattan, valamint a kémia tárgyak különösen nagy „jelentőséggel” bírnak az Óvári Gazdászok körében, hiszen a hagyomány alapján amennyiben ezen három vizsgát sikeresen abszolválja a hallgató, úgy diplomájának 3 „csücskét” már a kezében érezheti…

A Tanszék Kutatási tevékenysége oktatási tevékenységéhez hasonlóan szintén igen sokrétű. Munkatársaink a növényföldrajzi kutatásoktól az agroklimatológiai vizsgálatokon keresztül növényvédelmi állattani vizsgálatokkal, növénytáplálási kutatásokkal és talajfizikai mérésekkel foglalkoznak. Tanszékünk – az Országos Meteorológiai Szolgálat szakmai közreműködésével - meteorológiai észlelő állomást működtet, valamint aktívan kapcsolódik be a Szigetköz monitorozásába. Jelenleg a Kar Élelmisztertudományi Tanszékével közösen talaj- és növényvizsgáló mezőgazdasági laboratóriumot épít ki a Tanszék területén. Munkatársaink számos hazai és nemzetközi pályázat tagjaként, illetve vezetőjeként olyan eredményeket értek el, melyek nemzetközi szinten is komoly elismerést vívtak ki és szabadalmi oltalom alatt állnak.  A Tanszék oktatási és kutatási tevékenysége bővebben a http://wes.sze.hu/kezdolaplinken érhető el.

UNI GYŐR ÖRÖMFUTÁS 2024. április 27. 09:00 - 10:00
Nordic walking 2024. április 29. 08:00 - 09:00
Nordic walking 2024. május 6. 08:00 - 09:00